آشنایی با انواع روکش دندان

» آشنایی با انواع روکش دندان

عصب‌کشی مجدد دندان از روی روکش

دندان‌ها بعد از عصب‌کشی دندان به دلیل ضعیف بودن دیواره‌های تاج آن و شکنندگی دیواره‌ها اکثرآ برای محافظت روکش می‌شوند چنانچه به هر دلیلی آن دندان موردنظر که قبلاً عصب‌کشی و روکش شده نیاز به عصب‌کشی مجدد داشته باشد.

در اغلب موارد از روی روکش امکان‌پذیر نیست. روکش‌های دندان از نظر جنس با هم متفاوت هستند.

روکش‌های PFM که همان روکش‌های زیرمغز و تاج سرامیکی هستند به دلیل وجود مغز در زیر تاج آنها عصب‌کشی مجدد دندان و از روی روکش با دشواری‌هایی از قبیل شکستگی سرامیک روکش همراه هستند، بنابراین چنانچه دندان نیاز به عصبى‌کشی مجدد داشته باشد دندانپزشک روکش را بریده و خارج می‌کند و بعد از انجام عصب‌کشی مجدد دندان اقدام به قالبگیری و روکش کردن همان دندان می‌کند.

اما در مواردی هم با مراقبت و ملاحظات خاص اگر دندانپزشک قادر به سوراخ کردن سطح رویی روکش و نفوذ به داخل عاج دندان شود عصب‌کشی مجدد دندان از روی روکش امکان‌پذیر خواهد بود که معمولاً این کار ممکن است در مورد دندان‌های قدامی تک کاناله یا آسیاب‌های کوچک دوکاناله امکان‌پذیر باشد.

اما در مورد دندان‌های آسیاب بزرگ بهتر است که روکش خارج شده عصب‌کشی مجدد انجام شود ودوباره دندان روکش شود.


روکش دندان

علت نصب روکش یا تاج این است که بتوانیم دندان را محکم کنیم. وقتی تاج را روی دندانی ضعیف قرار می دهیم، مستحکم می شود و می تواند به عملکردش ادامه دهد.

حال اگر روی دندانی که ضعیف است روکش نصب نکنیم، به احتمال زیاد ترک بر می دارد و می شکند.

اگر چنین اتفاقی برای دندان بیفتد، ترمیم آن دشوارتر می شود و برای درمان آن به زمان بیشتری نیاز است ؛ چراکه آسیب خیلی شدیدتر از قبل است.


انواع روکش دندان

 1.روکش های تمام فلزی مثل روکش دندان طلا

 2.روکشهای pfm در قسمت مرکزی این روکش، فلز به صورت آلیاژ بوده است و روی آن چینی که به آن پرسلن می گویند.

3.روکش های سرامیکی ( روکش های زیرکونیوم و یا روکش های ایمکس)


روکش بعد عصب کشی چه کمکی به حفظ دندان می‌کند؟

در دندان‌هایی که تخریب شده‌اند و با پرکردگی‌های وسیع پر می‌شوند، نیروها به نسج دندان و پرکردگی همزمان وارد می‌شوند.

در اثر این نیروها که در طول زمان با شدت‌های مختلف و درجهت های مختلف وارد می‌شوند، شکستن قسمتی از پرکردگی، قسمتی از دندان یا ایجاد نشتی و پوسیدگی در حد فاصل پرکردگی و نسج دندان اتفاق میافتد. این قضیه در پرکردگی‌های خیلی وسیع، قابل پیش بینی‌تر است.

روکش(کراون) می‌تواند با ایجاد یک سطح همگن، تماس مناسب با دندان‌های مجاور و با پخش متعادل نیروها در واحد سطح، عمر دندان درمان شده را بیشتر کند.

به این ترتیب دندان‌هایی که براساس نیاز روکش می‌شوند، عمرشان از دندان‌های با پرکردگی وسیع که روکش نمی‌شوند خیلی بیشتر است.پوسیدگی دندان زیر روکش چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که دندانپزشک می خواهد از روکش روی دندان شما استفاده کند، تمام پوسیدگی یا حفره های زیر آن را حذف می کند. در عین حال برای جایگذاری روکش روی باقی مانده دندان مقداری از ساختار آن را می ساید.

بدین ترتیب روکش روی دندان قرار می گیرد و در عین حال اندازه آن درست همانند یک دندان معمولی باقی می ماند. در این صورت خط اتصال روکش و دندان دقیقا در نزدیکی لثه است.

این به این معنی است که شما هنوز هم در زیر روکش و تا فاصله خط لثه دارای ساختار دندانی بدون پوشش هستید.

بنابراین اگر برای حذف پلاک و باکتری های زیر خط لثه مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، ممکن است حفره دیگری درست در همان قسمت از دندان ایجاد شود.


مراقبت های بعد از روکش دندان

مهارت های پزشک تنها بخشی از مراحل درمان را تشکیل می دهد. مراقبت های بعد از درمان هم نقش موثری در نتیجه درمان دارد.

در اینجا به تعدادی از نکات ضروری و مراقبت های بعد از روکش دندان اشاره می کنیم:

1. تا چند روز اول بعد از روکش از خوردن غذاهای سفت خودداری شود.

2. بهداشت دهان ودندان بعد از روکش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در برخی مواقع لازم است تا مسواک و نخ دندان مخصوص به دندان های خود را تهیه کنید.

3. درصورتی که روکش دندان شما لق شد به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

4. در صورتی که روکش دندان شما به علت بلندی با دندان های مجاور برخورد داشت لازم است این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

5. بعد از رفع بی حسی تا چند روز به آرامی دندان ها روی هم قرار داده شود.


نتیجه 

درپایان با مراقبت از دندان ها و سالم نگه داشتن آنها توسط رعایت اصول بهداشتی میتوان تا آخر عمر از دندان های عصب کشی شده روکش دار استفاده کرد و مشکلی پیش نیاید . آخرین مطالب این وبلاگراز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
استخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری
ثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز  ساخت وبلاگ